CED 2019 İLKBAHAR FAALİYET BÜLTENİ

A. COĞRAFYA ÖĞRETMENLERİ ÇALIŞTAYLARI

A1. EDİRNE COĞRAFYA ÖĞRETMENLERİ ÇALIŞTAYI (16 MART 2019)

16 Mart 2019 tarihinde Coğrafya Eğitimi Derneği ve Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle “Öğretmen Akademileri Projesi” kapsamında Edirne Coğrafya Öğretmenleri Çalıştayı gerçekleştirilmiştir.

 

 

A2. ESKİŞEHİR COĞRAFYA ÖĞRETMENLERİ ÇALIŞTAYI (20-21 NİSAN 2019)

Coğrafya Eğitimi Derneği ve Eskişehir Kılıçoğlu Anadolu Lisesi iş birliğinde 20 – 21 Nisan 2019 tarihlerinde “Eskişehir 2. Coğrafya Öğretmenleri Çalıştayı” gerçekleştirilmiştir. İlk gün teorik eğitimin ardından ikinci güne foto safari saha uygulaması ile devam edilmiştir.              

 

 

 

A3. MALATYA COĞRAFYA ÖĞRETMENLERİ ÇALIŞTAYI (27-28 NİSAN 2019)

MEB 2023 Eğitim Vizyonu’ndan hareketle Coğrafya Eğitimi Derneği ve Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle “Coğrafya Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar Projesi” yürütülmektedir. 3 aşamalı projenin ilk aşaması olan “Malatya Coğrafya Öğretmenleri Çalıştayı” 27-28 Nisan 2019 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.

 

 

A4. TEKİRDAĞ COĞRAFYA ÖĞRETMENLERİ ÇALIŞTAYI (04 MAYIS 2019)

Coğrafya Eğitimi Derneği ve Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle 04 Mayıs 2019 tarihinde “Tekirdağ Coğrafya Öğretmenleri Çalıştayı” gerçekleştirilmiştir.

 

B. II. ULUSLARARASI COĞRAFYA EĞİTİMİ KONGRESİ PAYDAŞLIĞI (MART 2019)

Coğrafya Eğitimi Derneği olarak 03-05 Ekim 2019 tarihlerinde “Güçlü Coğrafya Eğitimi, Güçlü Gelecek” temasıyla Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü tarafından gerçekleştirilecek olan İkinci Uluslararası Coğrafya Eğitimi Kongresi’ne katkı sunmak amacıyla paydaşlık teklifimiz düzenleme kurulu tarafından kabul edilmiştir.  

 

 

 

 

C. geoCED COĞRAFYA POPÜLER BİLİM YAZILARI DERGİSİNİN YAYINLANMASI

geoCED, Coğrafya Eğitimi Derneği yayın organı olarak Coğrafya bilimi ve eğitimi alanında farkındalık oluşturulması ve coğrafya okuryazarı bir toplum yapısına kavuşulmasına katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Coğrafya popüler bilim yazıları dergisi olarak ülkemizdeki önemli bir boşluğu doldurucağına inandığımız geoCED, e-dergi biçiminde süreli yayın olarak www.geoced.org internet adresinde Mart 2019da ilk sayısıyla okuyucusuyla buluşmuştur.

 

D. HERKES İÇİN COĞRAFYA PANELİ ESKİŞEHİR (26 NİSAN 2019)

26 Nisan 2019 tarihinde Anadolu Üniversitesi ve Kılıçoğlu Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen ve Eskişehir ilindeki coğrafya öğretmenlerinin yoğun ilgi gösterdiği Herkes İçin Coğrafya Paneli’nde; dernek üyemiz Uğur ELMACI, CED faaliyetlerini anlatarak panele katkı sunmuştur.

 

 

 

 

E. ULUSLARARASI GENÇ SOSYAL BİLİMCİLER KONFERANSI (ICYSS) TÜRKİYE PROJE SEÇİMLERİ

Türkiye koordinatörlüğünü Coğrafya Eğitimi Derneği’nin yürüttüğü 2019 yılında ikincisi Belgrad (Sırbistan)’da düzenlenecek olan Uluslararası Genç Sosyal Bilimciler Konferansı (ICYSS) organizasyonuna 13-19 yaş arasındaki lise öğrencilerinin başvuru süreci tamamlanmıştır. Oluşturulan komisyon tarafından başvuran projelerin değerlendirmeleri yapılarak bu organizasyonda Türkiye’yi temsil etmeye hak kazananlar 30 Nisan 2019 tarihinde ilan edilerek katılım süreciyle ilgili çalışmalara başlanmıştır. 

 

F. ULUSLARARASI YER BİLİMLERİ OLİMPİYATI (IESO) TÜRKİYE ULUSAL TAKIMININ PROF. DR. CELAL ŞENGÖR ZİYARETİ (02 MAYIS 2019)

26 Ağustos – 03 Eylül 2019 tarihlerinde Daegu, GÜNEY KORE’de gerçekleştirilecek 13. Uluslararası Yer Bilimleri Olimpiyatı’nda Türkiye’yi temsil edecek ulusal takım seçmeleri Coğrafya Eğitimi Derneği tarafından yürütülmüş  ve takımda yer almaya hak kazanan coğrafya sevdalısı lise öğrencileri, danışman öğretmenleri ve CED Yönetim Kurulu üyelerimiz Prof. Dr. Celal Şengör’ü evinde ziyaret ederek yer bilimleri ve coğrafya biliminin önemi üzerine fikir alış verişinde bulunulmuştur.

 

G. TEKE TEK BİLİM PROGRAMINA KATILIM (05 MAYIS 2019)

05 Mayıs 2019 tarihinde yönetim kurulu başkanımız Çağdaş YÜKSEL, Fatih Altaylı’nın sunduğu, Coğrafya biliminin ve eğitiminin öneminin  konuşulduğu Teke Tek Bilim programına İTÜ AYBE öğretim üyeleri Prof. Dr. Celal Şengör, Prof. Dr. Nüzhet Dalfes ve Doç. Dr. Tolga Görüm ile birlikte konuk olmuştur.

05 Mayıs 2019 tarihli Teke Tek Bilim programının tamamını seyretmek için TIKLAYINIZ.

 

 

 

 

H. EGE ÜNİVERSİTESİ COĞRAFYA BÖLÜMÜ DIŞ PAYDAŞLARIYA BULUŞUYOR PANELİ (20 MAYIS 2019)

Derneğimiz yönetim kurulu üyesi Gürhan Candan , 20 Mayıs 2019 tarihinde Ege Üniversitesi’nde “Ege Üniversitesi Coğrafya Bölümü Dış Paydaşlarıyla Buluşuyor” konulu panele katılarak dernek faaliyetlerimiz hakkında bir sunum gerçekleştirmiştir.

 

 

 

 

I. ORYANTİRİNG EĞİTİMİ VE DOSTLUK YARIŞI (29 MAYIS 2019)

Ege Üniversitesi Coğrafya Bölümü ve Coğrafya Eğitimi Derneği işbirliğinde Yakamoz Gençlik ve Spor Kulübünün katkılarıyla Oryantiring Eğitimi ve Dostluk Yarışı 29 Mayıs 2019 günü Ege Üniversitesi Bornova Kampüsünde gerçekleştirilmiştir.