CED 2019 KIŞ FAALİYET RAPORU

 

A. COĞRAFYA ÖĞRETMENLERİ ÇALIŞTAYLARI

İSTANBUL COĞRAFYA ÖĞRETMENLERİ ÇALIŞTAYI (28 Aralık 2019)

Koç Okulu ve Coğrafya Eğitimi Derneği (CED) iş birliğiyle 28 Aralık 2019/Cumartesi günü “İstanbul Coğrafya Öğretmenleri Çalıştayı” gerçekleştirilmiştir.

 
B. ULUSLARARASI YER BİLİMLERİ OLİMPİYATI (IESO) TÜRKİYE ULUSAL TAKIM SEÇMELERİ (15 ŞUBAT 2020)

16 – 26 Ağustos  2020 tarih aralığında Tyumen – RUSYA‘da gerçekleştirilecek 14. Uluslararası Yer Bilimleri Olimpiyatı’nda Türkiye’yi temsil edecek ulusal takım seçmeleri Coğrafya Eğitimi Derneği (CED) tarafından altı farklı şehirde eş zamanlı olarak gerçekleştirilmiştir. Sınava ev sahipliği yapan tüm eğitim kurumlarına şükranlarımızı sunarız. Sürece katılan bütün öğrencilere ilgilerinden dolayı teşekkür eder; dereceye girerek olimpiyata katılmaya hak kazanan öğrencileri tebrik ederiz.

C. MEB ÖĞRETMEN YETİŞTİRME VE GELİŞTİRME GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞBİRLİĞİNDEKİ ÇALIŞMALAR 
  1. 07 OCAK 2020 TARİHLİ TOPLANTI

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Sayın Doç. Dr. Adnan BOYACI başkanlığında; Mesleki Gelişimi İzleme ve Destekleme Başkanı Sayın Sibel AKBIYIK, Coğrafya Eğitimi Derneği (CED) başkanı Çağdaş YÜKSEL, Türk Coğrafya Kurumu Derneği (TCK) başkanı Doç. Dr. Topçu Ahmet ERTEK ve Jeomorfoloji Derneği (JD) başkanı Prof. Dr. Hüseyin TUROĞLU’nun katılımları ile gerçekleştirilen Ankara’daki toplantıda coğrafya biliminin ve eğitiminin günümüzdeki sorunları ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri üzerine paylaşımlarda bulunulmuş ve camiamız adına umut vadeden planlamaların altına imza atılmıştır.

İlk etapta MEB&TÜBA işbirliğinde yürütülmekte olan ve 7.si Mersin’de 27-31 Ocak 2020 tarihlerinde gerçekleştirilen  “Uygulamalı Bilim Eğitimi Kursu” programına Coğrafya branşının da dahil  edilmesi için adımlar atılmış ve aynı gün içerisinde beklenen haber resmi yazıyla duyurulmuştur. 

Buna ek olarak Coğrafya Öğretmenleri Meslekî Gelişim Programı (MGP) hazırlanması ve belirlenecek içeriğe ilişkin bir kitap yazılmasıyla birlikte eğitici eğitimlerinin gerçekleştirilmesi karara bağlanmıştır.

 
2. 17 OCAK 2020 TARİHLİ TOPLANTI

Bir önceki toplantıda alınan karar doğrultusunda 5 coğrafya akademisyeni ve 5 coğrafya öğretmeninden oluşan toplam 10 kişilik ekip liderlerinin yer aldığı  Ankara’daki bu toplantıda Meslekî Gelişim Programı içeriğinin hazırlık çalışmalarına başlanmış ve bu içeriğe bağlı kalınarak yazılacak temel seviye kitabı yazarlarının isimleri belirlenmiştir. 

 

3. 24 OCAK 2020 TARİHLİ ÇALIŞTAY

Bir önceki toplantıda isimleri belirlenerek davet edilen kitap yazarları ile bir araya gelinmiş; Coğrafya Öğretmenleri için Meslekî Gelişim Programı ve ilgili kitabın detayları üzerine Ankara’da tüm gün süren bir  çalıştay gerçekleştirilmiştir.

 

4.  24-28 ŞUBAT 2020 HAFTASI COĞRAFYA MGP KİTABI YAZARLAR KAMPI

Geride bırakılan bir aylık periyotta dijital platformlar üzerinden iletişimde ve paylaşımda bulunan yazar ekibi, kitap içeriğinin son halini birlikte verebilmek  adına 24-28 Şubat 2020 tarihleri arasında Ankara’da bir araya gelmiştir.