CED 2021 YAZ FAALİYET RAPORU

 

A. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI (26 HAZİRAN 2021)

Coğrafya Eğitimi Derneği Olağan Genel Kurul toplantısı 26 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Genel Kurul toplantısı sonucunda 2021-2024 döneminde derneğimizin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Prof. Dr. Semra GÜNAY AKTAŞ yürütecektir. Yeni dönemde CED misyon ve misyonu doğrultusunda coğrafya bilimi ve eğitimine katkı sunmak için dernek kurullarında görev alan tüm üyelerimize başarılar dileriz.

B. 4. ULUSLARARASI GENÇ SOSYAL BİLİMCİLER KONFERANSI (ICYSS2021) (25-27 HAZİRAN 2021)

CED koordinatörlüğünde gerçekleştirilen ve Türkiye temsilciliğini Gökçe PEKMEZCİ’nin üstlendiği 25-27 Haziran 2021 tarihlerinde düzenlenen konferansın sonucunda Türkiye’den yarışmaya katılan öğrencilerimiz, başarılarını madalyalar ile taçlandırarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmişlerdir. Farklı branşlardan toplam 2 altın, 2 gümüş ve 2 bronz madalya alan öğrencilerimiz ayrıca özel jüri ödülleri ve poster sunum ödülleri kazandılar. Türkiye’yi uluslararası platformda temsil ederek dereceye giren tüm öğrencilerimizi ve danışman öğretmenlerini tebrik ederiz.

C. 14.ULUSLARARASI YER BİLİMLERİ OLİMPİYATI (IESO2021) (25 – 30 AĞUSTOS 2021)

  1. Uluslararası Yer Bilimleri Olimpiyatı (IESO2021) 25-30 Ağustos 2021 tarihleri arasında 34 ülkeden 185 lise öğrencisinin çevrim içi katılımıyla gerçekleştirildi.

Coğrafya Eğitimi Derneği (CED) koordinatörlüğünde olimpiyata katılan IESO Türkiye Ulusal Takımı üyeleri Veri Analizi Sınavı, Yer Bilimleri Proje Yarışması, Mars Görevi, Yer Bilimleri Sanat Çalışmaları ve Gezegen Yemini kategorilerinde ülkemizi temsil ettiler.

Katılımcıların Bronz – Gümüş – Altın madalya uygulaması yerine olimpiyat kategorileri bazında Good – Very Good – Excellent başarı dereceleri elde ettiği organizasyonda Türkiye Ulusal Takımı üyeleri 7 üçüncülük derecesi ve 1 ikincilik derecesi elde etmiştir. 14. Yer Bilimleri Olimpiyatı’nda ülkemizin bayrağını dalgalandıran ve başarıları ile bizleri gururlandıran ulusal takım üyelerimizi tebrik ederiz.

D. 2024-A 52. LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI

2024-A 52. Lise öğrencileri araştırma projeleri yarışması sonucunda danışmanlığını derneğimiz üyelerinden Oğuzhan ÇELİKYÜREK’in yaptığı, Artun ÖZSOY’un hazırladığı ‘’Topraksız Tarımın Geliştirilmesi ve Maliyet Avantajı: Elektrik Ark Ocağı (EAO) Cürufunun Kullanılması’’ adlı proje Türkiye 2.liği kazanmıştır.

Aynı yarışmada danışmanlığını derneğimiz üyelerinden Tolga ELDURMAZ’ın yaptığı, Demiralp ÖZEN ve İpek ŞENKAYA’nın hazırladığı ‘’ Oyun Coğrafyası: Dijital Oyunların Coğrafya Dersinde Akademik Başarıya Etkisi’’ adlı proje Türkiye 3.lüğü kazanmıştır. Dereceye giren tüm öğrencilerimizi ve danışman öğretmenlerini tebrik ederiz.

E. TÜBİTAK 2204-B 15. ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI

TÜRBİTAK 2204-B 15. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında danışmanlığını derneğimiz üyesi Sinan ÖZDEMİR’in yaptığı “Hava Koşullarına Uyumlu Sera” başlıklı projesi ile Ege ULUCAN teknolojik tasarım – tarım ve hayvancılık tematik alanında Türkiye ikinciliği ödülü kazanmıştır. Bu başarıdan dolayı proje sahibi öğrencimizi ve danışman öğretmenini tebrik ederiz. 

F. 2021 YKS DEĞERLENDİRME RAPORU

Derneğimiz üyeleri Engin Kahyaoğlu ve Suphi Tüysüzoğlu tarafından hazırlanan 2021 YKS Coğrafya soruları değerlendirme raporuna CED internet sitesinde yayınlanmıştır. 
http://tceder.org/duyurular/ced-2021-yks-degerlendirme-raporu/ 

G. COĞRAFYA EĞİTİMİNİN ÖNEMİ HAKKINDA BASIN BİLDİRİSİ

CED Yönetim Kurulu tarafından kaleme alınan ve  yayınlandıktan sonra bir çok ulusal medya kanalında da yayınlanarak ses getiren “Coğrafya Eğitiminin Önemi Hakkında Basın Bildirisi’ metnine derneğimizin internet sitesi üzerinden ulaşılabilmektedir.
http://tceder.org/duyurular/cografya-egitiminin-onemi-basin-bildirisi/ 

H. TÜBİTAK 4004 “Geleceğin Şefleri Gastronomi Keşfinde” Projesi

Derneğimiz üyeleri Prof. Dr. Semra GÜNAY AKTAŞ ve Şenol ERTEN’in danışmanlığında, Ar. Gör. Dr. Sema EKİNCEK’in yürütücülüğünde hazırlanan ve derneğimizin paydaş olduğu “Geleceğin Şefleri Gastronomi Keşfinde” isimli proje TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları kapsamında desteklenmeye hak kazandı.  16 – 27 Ağustos 2021 tarihleri arasında hayata geçirilen projede emeği olan herkese teşekkür ederiz.

I. TRT RADYO1 “İKLİMİN GELECEĞİ” PROGRAMINA KATILIM

Derneğimiz YK Başkan Yardımcısı Çağdaş YÜKSEL, 19.08.2021 ve 02.09.2021 saat 16.05’te TRT Radyo 1”de Neşe Yenice’nin yapımcılığını yaptığı İklimin Geleceği programlarına konuk olarak katılmış, derneğimiz ve 14. Uluslararası Yer Bilimleri Olimpiyatı hakkında bilgilendirme yaparak Türkiye Ulusal Takımı’nın elde ettiği başarıları paylaşmıştır.