GÖKDELENLERİN GÖLGESİNDE SİNGAPUR

Murat ÇOKSEYREK
Çukurova Toroslar Anadolu Lisesi Coğrafya Öğretmeni

 

Bir ülke düşünün!

Tarım yapacak toprağı yok…

İğneden ipliğe her şeyi ithal etmekte …

Doğal kaynakları son derece sınırlı, yer altı kaynakları yok…

Fakat kişi başı milli gelir 50.000 dolar.

Bangkok’tan yaklaşık 1,5 saatlik  Tiger Airlines ile gerçekleştirdiğimiz uçuş sonrası mercan adaları manzarasıyla  Singapur’a  Changi  Havalimanına iniş gerçekleştiriyoruz.  İlk dikkatimi çeken ülkede doğal bir yükseltinin olmaması   Havalimanı son derece modern ve ülkenin yüzölçümü ile kıyasladığımızda oldukça büyük,  Singapur,  Avustralya ve Yeni Zelanda’ya yapılan uçuşlarda önemli bir aktarma noktası.

Havalimanından bizi alan Çinli rehberin eşliğinde Singapur’u gezerken Singapur’a “Ülke” demek yerine “Şehir” Devleti demenin daha yerinde bir kavram olacağının farkına varıyorum. Singapur tek şehirden meydana gelmiş bir ülke.  Havalimanından kalacağımız otele kadar yaptığımız yolculuk Singapur’un modern,  güvenli, yaşanılabilir,temiz yüzünü, gelişmişlik seviyesini  gözler önüne seriyor.

 Singapur’u rehberimizden dinleyelim;

— “Tarım yapacak toprağımız yok, yer altı kaynağımız yok, her şeyi ithal etmekteyiz.  Fakat çok zenginiz ve Singapur’un çözemeyeceğimiz sorunu yoktur”.

 Ülkesiyle övünen Çinli rehberi   Singapur’u gezerken anlıyoruz.

Uzak doğunun önemli bir liman ve havayolu bağlantısına sahip Singapur’un zenginlik kaynağını Ticaret oluşturmakta. 

Aklınıza gelebilecek çok uluslu şirket ve dünya ölçeğindeki banka ve sigorta şirketlerinin temsilcilikleri, finans kuruluşları Singapur’u adeta dev bir ticaret üssü haline çevirmiş.  Zenginlikleriyle  övünmelerinin altında işte bu gerçeklik yatıyor…

Altının ons fiyatının dünya borsalarınca Singapur saati ile belirtilmekte, çünkü ülke aynı zamanda önemli altın depolama bölgesi bunda Singapur Hükümetinin  altın üzerinden satış vergisini kaldırması etkili olmuş.

Singapur şu anda 550 milyar dolara ev sahipliği yapan dev bir finans merkezi, ne diyelim darısı İSTANBUL’un  başına….

—-“Cebinizde uyuşturucu madde  var ise hemen yok edin”  Çünkü Singapur’da uyuşturucu kullanmanın cezası çok ağırdır”.

—- “Dünyada gecekondusu  olmayan ” varoş”  “getto” gibi yerleşimin olmadığı tek ülkedir Singapurdur”.

—-Sokakta sakız çiğnemenin , kirli arabayla gezmenin ,  yasaklandığı bir ülkede geziyorsunuz.

— Nüfusun büyük çoğunluğunu Çinlilerin oluşturduğu Singapur’da  Malaylar, Hintliler yaşamakta  ülkede Budist Tapınağı ile Hindu Tapınağını ve   İslam Camisini  yan yana görebilirsiniz. Singapur devleti tüm dinlere eşit mesafededir. Hiç bir dini cemaati desteklemez. İnsanlar burada dinlerini özgürce yaşar veya hiç bir dine mensup olmayabilir. Ülkemizde Laiklik esasları  çok önemlidir.

Rehberimizin bu anlatımlarından sonra Singapur’da gezilecek yerleri sıralayalım.

SİNGAPUR’UN SİMGESİ: MARİNA BAY SANDS

Singapur’un simgesi haline gelen  dev otel. Yaklaşık 200 metre uzunluktaki 3 gökdelenin üzerine yatay konumda yerleştirilmiş  casino otel. Dünya inşaat sektöründe yeni bir anlayışın ürünü  olarak ilk kez ortaya çıkmış. Harika bir şehir manzarasına sahip, 7 bin çalışanı ve 2.560 odasıyla adeta minik bir şehir. Singapur’un popüler eğlence mekanları, lüks restoranları  burada.

Otelin inşası 5 milyar dolara mal olmuş ama ilk yıl 2 milyar dolar kazanarak bir rekor kırmış. Gökdelene çıkıp şehir manzarasını izlemek 30 Singapur doları yaklaşık 50 tl.  (www.marinabaysands.com)

SİNGAPUR GÖKDELENLERİ:

Singapur Nehir şehri ortadan ikiye ayırıyor ve nehrin iki yakasında da hayat neredeyse hiç durmuyor. Nehrin denizle birleştiği noktada, Singapur’a giden herkesin silüetinde en az bir fotoğraf çektirdiği, ‘’Singapore Skyscrapers’’ (Singapur Gökdelenleri) manzarası karşınıza çıkıyor. Merlion parkından bu manzarayı fotoğraflayabilir, şehrin sembolü olan, vücudu balık, kafası aslan olan Merlion Heykeli’nin önünde hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz.Singapur’a Aslanlar şehri demek mümkün, Şehrin simgesi ASLAN heykellerine parkların yanı sıra hediyelik eşyaların bir çoğunda  aslan figürüne rastlamak mümkün.

Singapur, Ekvator’un 145 k.m. kuzeyinde, (Güney Yarım Küreye geçme hayalim böylece başka bir geziye kalmış oluyor). Tropikal iklime sahip bir ülke hava durumu anlık değişebiliyor, birden bire güneş açıp hava aniden kapalı olabiliyor, kısa bir yağmur geçişi yaşanabiliyor.Bu alanda fotoğraf çekilirken bir kaç kez havanın değiştiğine tanık oldum.

SENTOSA ADASI:

Sentosa Adası, tam bir aktivite ve eğlence  adası. Adaya ulaşım için, teleferik, otobüs kullanılabilir. Adada, teleferik turu,  go car,  5D sinema etkinliklerine katılabilir. Dev akvaryum ziyaret edilebilir.Ada içerisinde bulunan Singapur tarihinin anlatıldığı bal mumu heykel müzesini ziyaret edebilirsiniz.

Sentosa Adasında sadece bir gününüzü ayırıp gezeceğiniz, bir örneği sadece A.B.D’de bulunan Universal Studios’u gezip farklı bir  eğlence deneyimi yaşayabilirsiniz.

Sentosa  Adası teleferik turu.

Singapur tarihi ve kültürünün  bal mumu heykellerle anlatıldığı müze ziyareti.

Singapur’da İngiliz etkisini  her alanda görmek mümkün. Bir diğer İngiliz kolonisi olan Hong Kong gibi burada da trafik soldan akıyor.

Singapur, İngiliz kolonisi olarak kurulmuş ilginç olan İngilizleri sömürgeci değil de barış getiren bir devlet olarak lanse etmeleri.

Müslümanların Ramazan Bayramı.

ORCHARD ROAD( ORKİDE CADDESİ):

Adım başı yüksek katlı alışveriş merkezlerinde dünyaca ünlü markaların mağazaları mevcut,  Paris’te  chamchapms elsysess ( şanzelize cd.) den  daha modern, daha temiz, daha güvenli .Alış veriş çılgını kadınların mutlaka görmesi gereken Orchard Road. (Orkide Caddesi).

Singapur’un simgesi haline gelen ve ünlü mağazalarla dolu alışveriş merkezlerini barındıran meşhur  caddenin adı Orchard Road. (Orkide Caddesi) Bu cadde üzerinde  alış veriş yapılmasa da baştan sona yürüyüş yapmak, sokak müzisyenlerini ve gösterilerini izlemek bile insana keyif veriyor. Orkide Bahçesi de ziyaret edilebilecek bir diğer seçenek.

SİNGAPUR  NIGHT  SAFARI  (SİNGAPUR GECE  SAFARİSİ)

Bir akşamınızı ayırmanıza değecek bir aktivite. Bir traktörün arkasına bağlanan römorklarda oturarak, rehber anlatımı eşliğinde, hayvanları doğal ortamlarında gözlemleyebileceğiniz 45 dakikalık bir tur atıyorsunuz. Kaplanlar, aslanlar ve daha bir çok hayvan, çok yakınınızda dolaşıyor.  

 SİNGAPUR FLYER

Dünyanın en büyük dönme dolabı ve Singapur’daki en keyifli aktivitelerden biri. 165 m yüksekliğindeki bu dönme dolapta bulunan 28 adet kapsülden birinde, 37 dakika sürecek olan turu gerçekleştirebilir ve görüş mesafesi elverdiği taktirde 45 km mesafeyi gözlemleyebilirsiniz.

 

SİNGAPUR  EĞLENCE HAYATI:

Singapurda hayat 24 saat devam ediyor. Değişik temalı  bir çok cafe-bar var. ‘’The Clinic’’ isimli gece klübü, bunlardan sadece biri. Aydınlatmalar ameliyathane lambası, koltuklar sakat arabası, şişeler serum şişesi olunca tabii ki garsonlar da hemşire ve doktor oluyorlar. http://www.youtube.com/watch?v=dUn-jG3mi_g 

 

Singapur anlatmayla bitecek gibi değil biraz da fotoğraflarla anlatalım….

Merlion Heykeli


 Merlion Meydanı

Singapur’da Çin Buda Tapınağı

 

İneklerden anlaşılacağı üzere Bir Hindu tapınağı içeride fotoğraf çekmek yasak olduğu için çekemedim, içeriye ayakkabılarımızı çıkarıp girebildik, Buda ve Hint tapınaklarına kısa eteklerle girilmesine izin verilmiyor genelde…

Hindu tapınağı dışarıdan görünüş…

Toprak çok değerli, devlet bina yaparak halkı burada barındırıyor, Dünyanın devlet tarafından yapılan en iyi konutları burada balkon yok ve çamaşır kurutmak önemli bir sorun burada:))

Gökdelenler arası ulaşım teleferiklerle sağlanıyor, çok düzenli bir alt yapı sistemleri var, ulaşım sıkıntılı biraz ama ana yolları şehrin dışından geçirerek  ve teleferiklerle bir nebze çözüm bulmuşa benziyorlar….

Çin takviminde  2012 yılı ejderha yeni yılı idi.  Ve şehrin her yanı ejderhalarla süslenmişti….

Bir başka gezide görüşmek üzere SEYAHATLE KALIN….