LİSANS ÖĞRENCİLERİNDEN COĞRAFYAYA YENİ BİR SOLUK: gençCED

Kuruluşundan bugüne dek coğrafya dünyasına önemli katkılar sunan Coğrafya Eğitimi Derneği, gençCED oluşumuyla birlikte yenilikçi yaklaşımlar sergilemeye devam etmektedir. Ülkemizde Coğrafya bilimi ve eğitiminin saygınlığının artması ve hak ettiği değeri görebilmesi için sunulacak her türlü desteğin kıymetini bilerek lisans öğrencilerinin derneğimiz çatısı altında olmasının önemi kuruluş aşamasındayken öngörülmüş ve tüzüğümüzün “Üye Olma Hakkı ve Üyelik İşlemleri” kısmının 3.1.a numaralı maddesinde açıkça belirtilmiştir.

3.1.a. Üniversitelerin Coğrafya ve Coğrafya Öğretmenliği lisans programlarına devam edenler ile mezun olanlar.

gençCED; coğrafya eğitimi alan ya da coğrafyaya ilgi duyan lisans öğrencilerinin Coğrafya Eğitimi Derneği çatısı altında bir araya gelme fırsatı yakalayacağı ve kendi etkinliklerini organize etme şansı bulabilecekleri (saha çalışmaları, söyleşiler, çalıştaylar, kariyer günleri vb.) bir oluşumdur. Coğrafya Eğitimi Derneği, kurulduğu günden bu yana öneminin farkında olduğu ve oluşumu için altyapı çalışmalarını bitirdiği gençCED, 29.05.2019 tarihinde Ege Üniversitesi Coğrafya Bölümü öğrencileriyle gerçekleştirilen bir tanıtım ve söyleşi organizasyonu ile fiilen hayata geçirilmiştir.

Gençlik oluşumları, sivil toplum kuruluşlarının devamlılığı ve ihtiyaç duyduğu dinamizmi sağlamak, kuruluşları sürekli ileri taşımak, faaliyetlerini daha geniş kitlelere ulaştırmak konusunda en önemli birimlerden birini oluşturmaktadır. Bu bağlamda Coğrafya bilimi ve eğitimine gönül vermiş öğrenciler, gençlik yıllarından itibaren bir sivil toplum kuruluşu içerisinde yer alarak gelecek yıllarda bu yapılanmanın önemli yapı taşlarını oluşturacaklardır. gençCED üyeleri Coğrafya bilimine ve eğitimine katkı sağlayabilmek için uzun yıllar beklemelerine de gerek kalmadan kendi ihtiyaçları doğrultusunda gerekli adımlar atacakları platformları yaratma konusunda aktif rol oynayabileceklerdir. Bu sürecin lisans öğrencileri için kariyer planlaması konusunda da bilinçli adımlar atma fırsatı yaratabileceği inancı taşımaktayız.

Murat BAŞ
gençCED Koordinatörü

info@tceder.org

murat.bas.3555@gmail.com